*** מוצרים מקוריים בלבד ***
נקודות מכירה מורשות >
 

0544-614690

לורנזו וילורסי בַּשָּׂם

לורנזו וילורסי נולד בפירנצה, בקוטג’ צנוע באחד הרחובות העתיקים ביותר בעיר.
סגנונו האדריכלי המאופק של ויא דה בארדי לא השתנה עד עצם היום הזה. הרחוב, מוקף עצים ירוקי-עד קטנים המשתרעים במורדות Costa Scarpuccia, קרוי על שמה של אחת מהמשפחות המהוללות ביותר של אצולת הסוחרים בימי הביניים, אשר מחסניה היו ממוקמים ברחוב זה ממש. משפחת בארדי הייתה משפחת בנקאים חשובה ששלטה בזירה הפוליטית והכלכלית של רפובליקת פירנצה החלוצית, אשר חלשה כבר אז על נתיבי שיט מזרחיים, והייתה המנהיגה הבלתי מעורערת בתחומי העיבוד וההפצה של הסחורות יקרות הערך ביותר, לצדה של רפובליקת ונציה.
 
לורנזו וילורסי שאב השראה רבה מתשוקה זו להרפתקאות, לטיולים ולשחזור מסורות וסיפורים נשכחים, עד אשר היא הפכה לתכונה הבולטת באישיותו. וילורסי הוא אדם קוסמופוליטי, גם מלידה וגם הודות למקצועו ולסקרנותו. מוצאו ממשפחה בעלת שורשים מגוונים ביותר, אשר פיתחה תרבות עשירה של זיכרונות, מסורות ושפות, מגוונים אף הם, שכולם מיושמים במודע גם בחיי היומיום. בין אבות המשפחה בני מחוז סבוי, בהם גבר בשם קרלו דה לוצ’ה, רב-חובל בשיעור קומתו של אמיליו סלג’רי, שהמזכרות הרבות שהביא ממסעותיו יוצרות תצוגה ססגונית של ארצות המזרח במאה ה-19 ומספרות את סיפורם של ימים רחוקים, וכן סבתא הונגרייה, שדיוקנה המרשים חולש על חדר העבודה של לורנזו. אילן היוחסין העתיק של המשפחה הטוסקנית, אליו מתכנסים כל הענפים הללו, מאוכלס באנשים כנים ולא יומרניים, בעלי אירוניה דקה ועם זאת מתוחכמים וספקולטיביים, החיים באזור הכפרי המתורבת ביותר בעולם ומטפחים עצי זית וזיכרונות עתיקים של בית באותו האופן. ילדותו החופשייה, שאותה בילה עם משפחתו למרגלות מונטה מורלו בחיבור הדוק  עם הטבע, עם אורחותיו העונתיות ועם סודותיו, כשהוא מוקף בעולם חקלאי שכעת כמעט ונעלם, הותירה עליו את חותמה העמוק.

דמות מרכזית בהיכרותו את ממלכת הטבע, באהבתו אליה ובהבנתו את הזנים הבוטניים ואת תכונות הריפוי שלהם, היה אביו לואיג’י. כמי שחווה את החיים הדינמיים ורבי הקסם בפירנצה שהייתה עדיין מעיין שופע של תרבות, ואף היה שותף פעיל בחיים אלה, הוא שילב אמנות וספרות בחיי הכפר הפשוטים.

 
בית המשפחה, בניין מרהיב מראשית ימי הביניים שהורחב במאה ה-15, היה מקום אהוב לשחק בו משחקים ולחקור פנטזיות. הגזוזטרה הארוכה במיוחד, ציורי הטמפרה של ברטולומיאו פינלי וציורי הקיר הניאו-קלאסיים של סרטי, מרצפות הטרקוטה המרהיבות, שנשחקו ממאות שנות שימוש, המרתפים המסתוריים העמוקים שהפכו, כמו הגינה המטופחת מוקפת החומה, המופרדת בקווים נוקשים של גדרות מרובעות והעשירה בעצי לימון ותפוז מר, למקום אהוב לעינוג חוש הריח. המשיכה למזרח, שם טייל לורנזו בשנות לימודיו באוניברסיטה, היה מאפיין קבוע של החיים במשפחת וילורסי. בשנים הקשות הראשונות שלאחר מלחמת העולם, אמו, קלריסה וילורסי, הלכה באומץ בדרכם של סוחרים טוסקניים עתיקים, ופתחה בקהיר בוטיק למכירת חפצי האומנות האיכותיים ביותר מטוסקנה. הבירה המצרית, צומת דרכים בינלאומי אמתי שבו אפשר היה לפגוש מלכים שירדו מגדולתם ומרגלים באותה קלות כמו פעילים מהתנועות הפוליטיות המתפתחות של המזרח התיכון וחברי חוג הסילון, חוותה תקופה סוערת במיוחד בתולדותיה. סיפורים וזיכרונות של חוויה זו מפיהם של הוריו הם חלק ממחסן הרגשות והפנטזיות העשיר של לורנזו. כעבור כמה שנים, על מנת להעמיק את הידע שלו ולהשלים את לימודיו בפילוסופיה קלאסית, לורנזו עצמו יצא למזרח, בדרך שהייתה מוכרת לו כבר במובן מסוים.
 
בעקבות מסורות עתיקות, בעיקר יהודיות אך גם מצריות ומסופוטמיות, הנראות כה רחוקות אך למעשה  קרובות כל כך למסורת המקומית, הוא בילה תקופות ארוכות של לימודים וטיולים במזרח התיכון, שם ערך מחקר לתזה שלו בנושא המאתגר של מוות במחשבה ההלניסטית והיהודית המוקדמת. הוא גילה את עולם התמציות והבשמים של ארצות רחוקות אלו, כמו גם את טעמיהן ואת מנהגיהן. המסעות היו ארוכים, ונטולי יעד מוגדר. חיפושו אחר תבלינים ארומטיים ושמנים מבושמים הפך להזדמנות לצאת למסעות בודדים, בלתי מתוכננים ומעל הכול נינוחים, ללא לוחות זמנים או יעדים מוגדרים, עם נכונות לקבל את הגורל שטמן בחובו העשרה מתמדת. הוא בילה ימים שלמים בשוק של קהיר, בשוק אומדורמן בחרטום, בלבה המיוסר של ירושלים העתיקה, ואף על פי שלא הייתה לו מטרה מוגדרת הוא תמיד מצא תגליות ומכרים מרתקים. בהרי סיני, ליד המנזר העתיק סנטה קתרינה, באזורים שרק מעטים טיילו בהם באותה עת, לורנזו למד על צמחי המרפא של המדבר מתוך הידע שנמסר בעל פה מדור לדור. הוא למד על תבלין ה”חבּק” המקומי, המשמש בחליטות, ועל תבלינים אחרים בעלי תכונות שונות.
 
המזרח הפך, אם כן, למקור לניחוחות ולתחושות אשר ענו על תשוקתו של לורנזו לחדש את אמנות ייצור הבשמים הנכחדת של פירנצה. תולדות חייו המורכבים, המאופיינים בלהט נמרץ, התעדכנו מאוחר יותר בתקופה ארוכה של השתלבות בניו יורק בת ימינו, לבו הפועם של העולם המודרני.
בושם, אומר וילורסי, מציג אותך בפני העולם, הוא מדגים בתמצית את האופן שבו אדם חושב. זוהי דרך לחשוף את נשמתך, במידה זו או אחרת, שער פתוח לאלה או סגור בפני אחרים, הזדמנות, משחק, צורת פיתוי.
 
החיפוש המסובך אחר ניחוחות חדשים כולל ניסויים מתוחכמים מאי פעם במגוון רחב של תמציות קשות לשליטה. כמה וכמה אלמנטים מושרשים במסורת הטוסקנית, כגון דפנה אצילית, ה- Laurus nobilisשל המשוררים, או תמציות שזכו להערכה לאורך ההיסטוריה, כמו השורש הלבן של האיריס. תמציות הנחשבות ליקרות ערך במסורות המערביות זוכות לתחייה מחודשת וליחס כבוד, אם גם לעיתים קרובות עם שמץ אירוניה, וכמעשה כשפים, נמהלות ומשתנות כדי לייצג את הפלאים המיסטיים המשכרים של הארצות המוכרות והאהובות של המזרח. התוצאות הן בשמים מזוקקים היטב, הן מבחינת הייצור האמנותי המתוחכם והן מבחינת החומרים המתוחכמים – משי, עור, בדולח, כסף – המשמשים לקופסאות ולבקבוקים.
 
המסר שווילורסי רוצה להעביר הוא המשכיות וכבוד לאמנות ייצור הבושם, מסורת שאולי נשכחה אך נולדה יקרת ערך ומאוחר יותר זכתה להערכה עד לשחר התקופה המודרנית. הוא מקבל את השראתו מהתשוקה ליצור מחדש אמנות, לחבר מחדש את כל פיסותיה הסודיות ביותר, לחשוף את העולם הזה בהדרגה, לעדכן אותו בלי קונפליקט או חרטות חסרות טעם, תוך שימוש בחומרים המתעלים על הזמן, שערכם הבסיסי מוכר לנו בדיוק כשם שהיה מוכר לאנשי העולם העתיק. לכן, בשמיו משקפים את האישיות של יוצרם, אך במורכבותם העשירה ובתובנה המדויקת שלהם, הם גם הייצוג האישי של האנשים שקונים אותם. אלה הם ניחוחות כמעט מיושנים, רחוקים מאוד מן ההמוניות של הצרכנות המודרנית ומנוסטלגיה נדושה ביחס לעבר, האפוף לעיתים קרובות במסתורין, איננו מובן, ומכל מקום, לא ניתן לחזרה.
סזארה קונצ’יה.

 

נשמח לעמוד לשירותכם בכל עת בטלפון
0544-614690
או מלאו פרטיכם בטופס
ונחזור אליכם בהקדם:

נשמח לעמוד לשירותכם בכל עת בטלפון
0544-614690

 
או מלאו פרטיכם בטופס
ונחזור אליכם בהקדם:
 
טלפון
0544-614690

LORENZO VILLORESI FIRENZE
  תל אביב והמרכז     ירושלים והסביבה     חיפה והצפון     השרון והסביבה     השפלה והסביבה     באר שבע והדרום  
נקודת מכירה ראשית - חנות הדגל:
הרצל רוזנבלום 8, מתחם סיאנדסאן, תל אביב

 
*** מוצרים מקוריים בלבד ***